Всеукраїнський конкурс малої прози імена Івана Чендея

 https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%96%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D1%96%D1%8F_%D1%96%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%96_%D0%86%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%A7%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D1%8F

У травні  2017 року з нагоди 95-річчя з дня народження відомого українського прозаїка, лауреата Шевченківської премії Івана Чендея родина письменника заснувала щорічний Всеукраїнський літературний конкурс малої прози. Перших лауреатів нагороджували торік у травні у родинній садибі в Ужгороді, а відтак переможці відправились до мальовничої малої батьківщини письменника - в селище Дубове, де здійснили сходження на гору Ясенову.

Цього року прийом творів розпочинається 14 січня, а завершиться - 7 квітня. До участі в конкурсі приймаються не публіковані раніше твори українською мовою обсягом до 20 тисяч знаків з пробілами. Конкурс проводиться у двох номінаціях:
1) мала проза (вільна тема);
2) чендеєзнавство (стаття, відгук, есе).
У кожній номінації буде визначено переможців, що отримають диплом і грошову винагороду.
Щоп'ять років видаватиметься збірник із найкращими творами конкурсантів.
 

Географія конкурсу

До участі в конкурсі було подано понад 150 робіт зі всії куточків України та із зарубіжжя.

Переможцями конкурсу стали :

Роксолана Жаркова - м. Львів - Гран-прі в номінації   "Доросла проза"

Анастасія Літашова - м. Старобільськ - Гран-прі в номінації "Молода проза"

Сергій Федака - м. Ужгород - Гран-прі в номінації "Чендеєзнавство"
 

ІІ Всеукраїнський конкурс малої прози - 2019

Прийом творів розпочався 14 січня 2019 року. Завершення прийому робіт - 07 квітня 2019. Церемонія на городження відбудеться в рамках Чендей-фесту в травні 2019 року

Журі конкурсу очолює відомий чендеєзнавець доктор філологічних наук , Заслужений діяч науки і техніки,  Сидір Степанович Кіраль

На Закарпатті нагородили лауреатів літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея. Відбулося нагородження у садибі легендарного письменника, тут у нас знаного як культурного гуру свого часу, а за Карпатами насамперед - як автора сценарію культового фільму "Тіні забутих предків ". Втім, щоб оцінити літературний геній Чендея, варто просто почитати його - і ви все самі зрозумієте.
Конкурс імені Чендея започаткували його донька із зятем, він існує вже два роки, цьогоріч на нього подали 280 творів і визначили шістьох переможців. Нагороджували по-сімейному, у садибі Чендея, де зараз живе родина письменника (там дуже затишно і гарно), було приємно спостерігати, як письменники з Дніпра чи,там, Бару на Вінниччині, дякуючи, перш за все добрим словом згадують закарпатця Івана Чендея.

Переможцями ІІ Всеукраїнського літературного конкурсу  імені Івана Чендея в 2019 році стали

1місце : Власта Власенко (Івано-Франківськ)

2місце : Жанна Куява (Київ), Олена Пригода (Іспанія)

3 місце:  Олександр Стусенко (Вінниця), Аліна Козачишин (Київ), Лариса Омельченко (Дніпро)



ПЕРШИЙ КУЛЬТУНО-МИСТЕЦЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ "ЧЕНДЕЙ-FEST 2019" 


В Ужгороді та Дубовому відбудеться "ЧЕНДЕЙ-FEST 2019" (ПРОГРАМА)

Літературний фестиваль проводиться Міжнародним благодійним фондом імені Івана Чендея на пошану видатного українського прозаїка та громадського діяча

16.05.2019 (четвер)
17.00 - Відкриття фестивалю. Прем'єра документального фільму «Ясенова Івана Чендея» (режисер В'ячеслав Бігун) та творча зустріч із членами журі Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея, українськими журналістами, письменниками, дослідниками Галиною Плачиндою, Павлом Вольвачем, Сидором Кіралем, презентація їхніх книжкових новинок. Модератор - Олександр Гаврош
Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф.Потушняка
(Ужгород, просп. Свободи. 16)
17.05.2019 (п'ятниця)
13.00 - Урочиста церемонія нагородження лауреатів ІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
Садиба письменника Івана Чендея (Ужгород, вул. Висока, 15)
17.00 - «Літературний та мистецький Ужгород»: пішохідна екскурсія-знайомство для гостей фестивалю
18.05.2019 (субота)
14.00 - Зустріч учасників фестивалю зі школярами та студентами на малій батьківщині письменника.
Музей Івана Чендея в селищі Дубове
16.00 - Екскурсія селищем, місцями, де народився та жив письменник, спілкування з родиною Івана Чендея.
19.05.2019 (неділя)
10.00 - Сходження на гору Ясенову до родинного салашу та встановлення пам'ятної дошки.
15.00 - Закриття фестивалю. Виступи гостей. Підбиття підсумків та обмін враженнями.
Центральна площа селища Дубове


Учасниками Чендей-Фесту 2019 стали всі, кому є близькою творчість Івана Чендея, хто вміє відчувати і поціновувати красу та силу мистецтва. 

#Чендейфест 2020


Цьогоріч відбувся другий фесиваль Ченедей Фест. Він проходив під девізом "Тіні незабутих предків" та був присвячений 55 річниці з дня першого показу фільму "Тіні забутих предків" ( режисер С.Параджанов), автором сценарію якого був Іван Чендей.

Докладно на сторінці

https://www.facebook.com/%D0%A7%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%B9-%D0%A4%D0%95%D0%A1%D0%A2-101252001722661

#Чендейфест 2021

Третій традиційний Всеукраїнський культурно-мистецький фестиваль «ЧЕНДЕЙФЕСТ-2021» відбувся 16-19 вересня. Цього разу фестиваль був присвячений темі «Іван Чендей та художнє мистецтво Закарпаття» і відбувався в Ужгороді, Хусті та на малій батьківщині письменника - селищі Дубовому.Зокрема, в Ужгородському національному університеті був представлено перший том листування Івана Чендея з київськими критиками, підготовлений відомим київським літературознавцем Сидірем Кіралем; у Закарпатському художньому музеї ім. Й. Бокшая відбувся історико-мистецький вечір «Іван Чендей і художники Закарпаття», представлення переможців та вручення нагород лауреатам IV Міжнародного конкурсу малої прози імені Івана Чендея. У Хусті пройшла презентація документального фільму В'ячеслава Бігуна "Брат Іван.Вхід на всі акції був вільний.«ЧЕНДЕЙФЕСТ-2021» здійснено за підтримки Ужгородської міської ради та Міжнародного благодійного фонду імені Івана Чендея.

Трохи деталей: https://zakarpattya.net.ua/News/214567-V-Uzhhorodi-rozpochavsia-ChENDEIFEST-2021-FOTO

#Чендейфест #Чендей-фест

#Чендейфест 2022 

У 2022 році недодержва розпочала повномасштабне вторгення на українську землю. 22 травня 2022 року минуло 100 років із дня народження Івана Чендея. Традиційного фестивалю, звичайно, ніхто не проводив. Але заходи, на яких організувався збір коштів на підтримку Збройних Сил України, були. 
Було вручено нагороди переможцям V Всеукраїнського конкурсу. https://chytomo.com/92921-2/
Ними стали Наталія Хаммоуда
 https://ukrainka.org.ua/node/5013 та Микола Васьків 
Микола Васьків - володар Гран-Прі у номінації "Чендеєзнавство" - свою винагороду (15 тис грн) одразу перерахував на рахунок на підтримку ЗСУ.
Кошти від реалізації книг, що були презентовані на заходах (близько 5 тис грн) теж були передані волонтерам для закупівлі автомобіля для ЗСУ
Дуже важливим був  вихід у світ за підтримки фонду  "Антології Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея", до якої увійшли понад 50 творів усіх переможців конкурсу за пять років. Кошти від реалізації цих книг (близько 12 тис грн ) теж були передані волонтерам, які опікуються потребами ЗСУ. 
Державних заходів обласного рівня, запланованих на пошанування 100-річного ювілею Івана Чендея не було, війна, все-таки... Свого земляка достойно вшанували на малій батьківщині письменника в  Дубовому. Громада селища, керівники та культурні діячі разом із молоддю  провели  памятний ювілейний вечір, на якому  могутній талант Івана Чендея був показаний у всій його величі.
На сакральному місці сили Івана Чендея - горі Ясеновій- був закладений камінний пам'ятний знак, до
якого усе товариство, що було присутнє на відкритті, пообіцяло повернутися після Перемоги. Віримо, що ця мить настане якнайшвидше!
Трохи деталей розповіла Марія Чендей-Трещак тут
https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3492780-sto-rokiv-na-cest-cendea.html
https://ktm.ukma.edu.ua/index.php/ktm/article/download/258/281?inline=1

Вийшов друком І том  "Листування Івана Чендея"

За підтримки нашого фонду побачила світ перша книга багатотомного видання епістолярної спадщини Івана Чендея.  Інформація за посиланням

https://www.golos.com.ua/article/353107

https://rik.com.ua/shop/tproduct/392745902-302434041751-van-chendei-listuvannya-z-kivskimi-kriti


Монографія професора С.Кіраля "Київськими стежками Івана Чендея - листування з київськими критиками

За підтримки нашого фонду було здійснено велике наукове дослідження професора С.Кіраля, яке допомагає читачам епістолярної спадщини Івана Чендея глибоко проникнути в світ культури епохи другої половини ХХ століття.

https://nvd-nanu.org.ua/kyyivskymy-stezhkamy-ivana-chendeya-lystuvannya-z-krytykamy/

https://rik.com.ua/shop/tproduct/392745902-738932126701-van-chendei-ta-kivsk-kritiki-epstolyarn

Позиція
Позиція
Позиція
Позиція

Підтримка видання додаткового тиражу Щоденників Івана Чендея

Так, перший і другий томи цього унікального видання випущені у світ, готується третій.
Пів століття (друга половина ХХ) Іван Чендей вів записи, які свідчать і про час, і про позачасовість. Тут огром цікавого, багато спостережень, розповідей, подій, свідчень, почуттів, роздумів. Тут немає тільки одного – байдужості. І головне: з цих сторінок майже зримо постає сам Чендей – людина сильна і цілісна, людина-мислитель, митець вимогливий і до себе, і до тих, хто прагне перебувати у Храмі мистецтва. Роздуми-судження про роль слова, про працю в слові і над словом як матеріалом, певно, ніколи не втратять актуальності. А коли говорити про тло того часу, коли велися ці записи, і час нинішній, то просто дивуєшся, як багато письменник передбачив, як у багатьох моментах випередив свій час. На багато запитань, що постали перед нашими сучасниками сьогодні, Іван Чендей відповів ще в минулому столітті.

Роксолана Жаркова - письменниця, літературознавиця, членкиня журі Всеукраїнського конкурсу імені Івана Чендея - виконала надзвичайно цікаву наукову роботу та написала яскраву монографію             "Бачу її нині ..." Монографія присвячена аналізові жіночих образів у малій прозі закарпатського письменника-шістдесятника, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка Івана Чендея (1922–2005). Розглянуто особливості творення жіночих образів, їхні функціональні ролі у художніх текстах, розкрито специфіку жіночої репрезентації у творах малої прози й автобіографічну основу конструювання окремих жіночих образів. Книга увійшла до сиску найкращих українських книжок 2022 року.

https://zprz.city/news/view/stav-vidomij-spisok-najkrashhih-ukrainskih-knizhok-2022-roku

https://visnyk.idgu.edu.ua/index.php/fildialohy/article/view/705 

https://litgazeta.com.ua/reviews/sydir-kiral-zhinochi-obrazy-u-malij-prozi-ivana-chendeia/

https://rik.com.ua/shop/tproduct/392745902-802966601121-bachu-nin-zhnoch-obrazi-u-mali-proz-vana


Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати